Germicidní lampy

Germicidní zářič nebo také Germicidní UV lampa  je speciální lampa, která vyzařuje ultrafialové záření ve spektru C (UVC) s vlnovou délkou světla 253,7 nm. Používá se pro sterilizaci plynů, kapalin a povrchu předmětů tam, kde je potřeba velice sterilního prostředí. Nejčastěji ve zdravotnictví a potravinářství.

Germicidní lampa je součástí i výrobků, které filtrují vodu určenou k pití. Taková voda nevyžaduje používání chemikálií a nemá změněnou chuť.

Germicidní lampy přímé – využívají se pro přímé ozařování povrchů a vzduchu bez přítomnosti osob – plošná sterilizace.

Germicidní lampy přímé - přenosné využívají se pro přímé ozařování povrchů a vzduchu bez přítomnosti osob – plošná sterilizace.

Germicidní lampy nepřímé (s prouděním) – jsou určeny ke kontinuální filtraci vzduchu. Taková zařízení mají vlastní ventilátor, který zajišťuje nucený oběh vzduchu přes sterilizační komoru. Tyto lampy se mohou používat během přítomnosti osob, ale mají jinou funkci než přímé Germicidní zářiče. Neumějí ošetřit povrchy prostor.

Kombinované germicidní lampy  kombinace obou typů v jednom zařízení.

Pro nové instalace nás kontaktujte, navrhneme Vám nejoptimálnější typ a cenově dostupná řešení. Běžné typy naleznete v našem internetovém obchodě. Atypická provedení vyrábíme na míru pro danou aplikaci.

Germicidní zářič nebo také Germicidní UV lampa  je speciální lampa, která vyzařuje ultrafialové záření ve spektru C (UVC) s vlnovou délkou světla 253,7 nm. Používá se pro sterilizaci plynů, kapalin a povrchu předmětů tam, kde je potřeba velice sterilního prostředí. Nejčastěji ve zdravotnictví a potravinářství.

Rozdělení na spektrální oblasti UVAUVB a UVC je především z hlediska biologických účinků UV záření.

Označení „vzduchoprázdné ultrafialové“ záření (v anglické literatuře vacuum ultraviolet) VUV naráží na skutečnost, že tento typ záření je při dopadu na zemský povrch pohlcován vzduchem za vzniku ozonu O3. – Tento typ záření umí generovat  VUV výbojky.

Rozdělení vlnových délek dle typu záření:

Označení Zkratka Vlnová délka v nanometrech
Blízké (málo používané) NUV 400 nm – 200 nm
UVA, dlouhovlnné, „černé světlo“ UVA 400 nm – 320 nm
UVB, středněvlnné UVB 320 nm – 280 nm
UVC, krátkovlnné, „dezinfekční“ UVC pod 280 nm
DUVhluboké ultrafialové (málo používané) DUV pod 300 nm
Daleké, řidčeji „vzduchoprázdné“ (vacuum) FUV, VUV 200 nm – 10 nm
Extrémní nebo „hluboké“ EUV, XUV 31 nm – 1 nm

 

UVA

Má vlnovou délku od 315 do 400 nm. Asi 99 % UV záření, které dopadne na zemský povrch je ze spektrální oblasti UVA.

UVB

Záření UVB má vlnovou délku v rozsahu od 280 do 315 nm. Je z převážné většiny absorbováno ozonem ve stratosféře

Záření UVB je zhoubné pro živé organizmy. Jeho energie je schopná rozkládat nebo narušovat bílkoviny nebo jiné životně důležité organické sloučeniny s vážnými následky pro metabolismus postihnutého jedince, nebo (je-li zasažena DNA) vzniku rakoviny. Kromě kůže má UVB největší dopad i na oči (potažmo zrak) – takto tvrdé záření dokáže poničit až zcela spálit tyčinky a čípky, gangliové buňky a nervová zakončení v rohovce (tzv. „sněžná slepota“). Větší dopad má na jednobuněčné organizmy, které dokáže zničit zcela. UVB záření též negativně ovlivňuje vzrůst zelených rostlin.

UVC

Je nejtvrdší UV záření – jeho vlnová délka je nižší než 280 nm. Toto záření je jedním ze dvou způsobů vzniku ozonu – při dopadu na dvojatomární molekulu kyslíku jí toto záření dodá energii pro vznik ozonu. Tento jev nastává při vlnové délce nižší než je 245 nm. Jinak řečeno, plynný kyslík je významný inhibitor dopadu UVC záření na zemský povrch. Záření UVC je prokazatelně zhoubné (karcinogenní) pro živé organizmy. Na rozdíl od UVB, které dokáže proniknout jen několika vrstvami buněk, je penetrace UVC pletivy a tkáněmi živých organismů poměrně větší. Toto UV záření již začíná být ionizující.

Germicidní výbojky využívají zejména vlnovou délku 253,7nm, jedná se o rezonanční kmitočet rtuti, kde ještě nedochází plně k tvorbě ozonu. Při aktivaci germicidního zářiče můžeme cítit tzv. přepálený vzduch, který není škodlivý, nejedná se totiž o ozon, ten tam je zastoupen v zanedbatelném množství. Ozon má v malých dávkách příjemnou svěží vůni. Složitější aplikace vyžadují i jiné vlnové délky. Naše firma dodává všechny typy speciálních světelných zdrojů dle druhu spektra. Zakázkové typy nejsou vyjímkou.

Lampy, které využívají této funkce UVC záření, se nazývají Germicidní lampy, Germicidní svítidla nebo nejodborněji Germicidní zářiče. Dodáváme Germicidní zářiče pro všechny typy aplikací.

 

Výrobcem zařízení je renomovaná firma  UVC Servis s.r.o.

Vyrábí a dodává germicidní lampy, speciální světelné zdroje pro lékařské účely, ozonové generátory a UV sterilizační jednotky pro průmyslové aplikace na klíč. Vyrábí také UV filtrační jednotky pro kapalná a plynná média, dle zadaných parametrů zákazníka. Zajišťuje kompletní servis pro zákazníky z oborů jako je zdravotnictví, farmacie, vodohospodářství, potravinářství, odborné výzkumné organizace ale i pro běžné uživatele z řad občanů. Na poptávku jsou schopni dodat jakýkoli produkt, týkající se tohoto oboru.

Na trhu působí od roku 2008 a má spoustu spokojených zákazníků.

X

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).